Mutfağınızda yaptığınız besin tercihleri kadar o besinleri nasıl pişirdiğiniz de önemlidir.
Besinlere uygulanan pişirme yöntemleri, besinlerde bozulmalara neden olabilir. Hatta bazı yöntemler sonucunda zararlı kimyasal maddeler açığa çıkar.
Yanlış pişirme yöntemleri nedeniyle oluşan kimyasal maddeler, bağışıklık sisteminizi ve vücudunuzu olumsuz yönde etkiler. Bu kimyasal maddeler kanserojenik etki gösterebilir.
Bir besini pişirirken besin değerini kaybetmemesi için en doğru pişirme yöntemini seçmelisiniz.

Mesela şu yöntemleri kullanabilirsiniz; haşlama, buğulama, fırınlama, güveçte pişirme, sote yapma.
Bu yöntemleri kullanarak yaptığınız yemeklerde besin kaybını en aza indirirsiniz. Ayrıca bu pişirme yöntemlerini kullandığınızda besinleri sindirmeniz daha kolay olur.

Bazı besinleri pişirirken kullanabileceğiniz besinler ;

ET : Kırmızı et pişirirken yağlı bir besin olduğu için yağ eklemenize gerek yoktur. Yüksek ateşten kaçınılmalıdır. En uygun pişirme yöntemi haşlamadır. Eğer ızgara yöntemi kullanacaksanız döküm tavada olmasına dikkat etmelisiniz.
TAVUK : Fırında pişirme veya haşlama yöntemi kullanmalısınız.
BALIK : Balığın lezzetli olmasını ve besin değerini kaybetmemesini sağlayan en güzel yöntem kesinlikle fırında pişirmektir.
SEBZE : Sebzeler için genelde tercih edilen pişirilme yöntemi kızartmadır fakat doğru olan buharda pişirmektir. Yapılan bir diğer yanlış ise sebzelerin pişirme suyunun dökülmesi, sebzeleri pişirdikten sonra kalan su ile çorba yapabilirsiniz. Pişirme suyu oldukça faydalıdır.

Kullanmamanız gereken pişirme yöntemleri ;

Kızartma, tütsüleme, barbekü yöntemleri kullanılmamalıdır. Kanser yapıcı maddelerin yediğimiz yemeklerde oluşmasına neden olan bu pişirme yöntemleri ilerleyen süreçte özellikle bağırsak, akciğer, mide kanserlerinin oluşumunda etkin rol oynamaktadır.

Buharda Pişirme : Buharda pişirmeyi bütün besinler için uygulayabilirsiniz. Asya ülkelerinde geleneksel olarak buharda pişirme yöntemi kullanılır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki , suyun sıcaklığı ile buharda pişen yiyeceklerden normal bir pişirmeye oranla daha çok vitamin alınıyor.

Fırında Pişirme : Fırında pişirmenin en çok tercih edilme sebebi yağ tüketimini oldukça azaltmasıdır. Çünkü fırında pişirirken ekstra yağ koymaya ihtiyaç duymazsınız. Fırında yapacağınız etli sebze yemeği kendi sularında pişeceği için besin değerini kaybetmeyecektir.

Haşlama Pişirme : Türk mutfağında genelde haşlama et-tavuk yemekleri yapılırken kullanılıyor. Bu yöntem kullanılırken çıkan et/tavuk suyu oldukça faydalıdır. Sebzeleri haşlama ile pişirmek sebzelerin ateş ile temas ederek besin değerini kaybetmesini önler.

Dyt. Hazal Doğan