KETOJENİK DİYETİ DOĞRU UYGULUYOR MUSUNUZ?

Aylardır giyemediğiniz pantolonunuzu giymek istiyorsunuz, aynaya bakınca daha fit görünmek istiyorsunuz ve kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsunuz. Ve kilo vermek için çeşitli yöntemleri denediniz. Ketojenik diyetin kendiniz için doğru olduğunu düşünüyorsunuz ve internetten edindiğiniz bilgilerle başlamaya karar verdiniz. Peki karşılaşabileceğiniz sorunlar neler? Hiç düşündünüz mü?

Vitamin ve Mineral Eksikliklerine Karşı Dikkatli Olun!

Ketojenik diyetin temeli yüksek yağ, ılımlı protein miktarı ve düşük karbonhidrattır. Karbonhidratları hayatınızdan çıkardığınızda istemeden de olsa bazı vitaminlerden uzaklaşabilirsiniz. Bundan dolayı ketojenik diyeti uygun vitamin ve minerallerle birleştirerek karbonhidrat alımınızı düşük tutabilirsiniz.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun!

Her şeyden önce sağlığınız için işlenmiş gıdalardan uzak durun ve ketojenik diyetin sağlığı iyileştirici etkisine karşı koymayın. Yiyeceklerinizi paketlenmiş almak yerine gerçek besinlerden yararlanın. Bu sayede karbonhidrat içeriğini sınırlandırmış olursunuz ve koruyucu, renklendirici gibi ögelerin vücudunuza girmesini engellersiniz.

Kolesterolü Dengede Tutun!

Ketojenik diyetlerin yağ içeriğinin yüksek olması nedeniyle çoğu kişi vücudunuzda kolesterolün artması ve bu nedenle damar tıkanıklığı için risk olduğu şeklinde bir yanılgıya düşebilir. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalarda düşük karbonhidratlı olan bu diyetin kolesterol seviyenizi optimize edebileceği ve aslında kalp sağlığınızı iyileştirebileceği yönündedir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta diyette kullandığınız besinler ve içerikleridir.

Sabır Gösterin!

Ketojenik diyette beyninizin yakıt kaynağını değiştiriyorsunuz. Ve kahvenizin yanında bir dilim cheesecake veya bir kurabiye yiyemiyorsunuz. Bu duruma alışmak ilk günlerde sizin için zor olabilir. Kaçamak yapmak isteyebilirsiniz ama kaçamak ile ketosizi durdurmayın. Çünkü bir tatlının size verebileceği mutluluk sadece birkaç dakika ama aynada istediğiniz vücudu görmenin mutluluğu çok daha uzun sürer. Bu nedenle ilk günler sabır göstermeli ve vazgeçmemelisiniz.

Öğün Saatlerinize Dikkat Edin!

Sadece diyet yapmıyorsunuz aynı zamanda sağlığınızı da iyileştiriyorsunuz. Bu nedenle öğünlerinizi atlamayın ve saatlerine dikkat edin.

Başkaları ile Kendinizi Kıyaslamayın!

Herkesin parmak izinin farklı olduğunu biliyorsunuzdur. Metabolizmanız da size özeldir bu nedenle beraber diyet yapmaya başladığınız bir arkadaşınızla kendinizi yarış içinde görmeyin. Başkasının gelişimi sizin başarınızda belirleyici bir faktör olmamalıdır. Kilo verme hızınızı karşılaştırırsanız, bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenebilirsiniz.

Seçimleriniz Ne Kadar Doğru?

Önceden de belirttiğim gibi yüksek yağ içeren bu diyette seçimlerinizi hangi kaynaklardan kullanacağınız çok önemlidir. Diyetin çalışmasını sağlayan ve vücudunuzu ketozda tutan husus yüksek yağ alımı ve düşük karbonhidrattır. Yüksek yağ tüketimi dendiğinde aklınıza bolca kaymak, tereyağı, mayonez tüketebileceğiniz gelmesin. Yağ tüketimi sağlıklı olan yağlardan tercih edilmelidir. Sağlıklı yağları tercih etmek, yağ tüketiminin günlük enerji alımının yaklaşık %70 ini kapsayan ketojenik diyet için çok önemlidir.

Kanola, soya, mısır, susam, ayçiçeği gibi işlenmiş ve çoklu doymamış yağlardan, işlenmiş gıdalardan, fast-food ürünlerinden, margarin gibi işlenmiş olan trans yağ grubundan kaçının.

Vücudunuzda ki Yağ Kompozisyonunu Takip Edin!

Kilo verme sürecinde sadece tartıda gördüğünüz kilo kaybına odaklanmayın. Çünkü önemli olan neyden kayıp sağladığınızdır. Kilo verme sürecinde önemli olan yağ kaybıdır. Kas kazanmak ve yağ kaybetmek kilo verme sürecinde hedefiniz olsun.

  Tüm bu hususları internetten herkes için yazılmış bilgiler ile tamamlamanız oldukça zordur. Vitamin ve mineral eksikliklerinin önüne geçmeniz, kan değerlerinizi optimize etmeniz, motivasyonunuzun devam edebilmesi, doğru besin kaynaklarını seçmeniz ve vücudunuzun yağ oranını düşürebilmeniz için beslenme uzmanından destek almalısınız. Yeterli ve dengeli bir diyet ile hedefinize daha kolay ve emin adımlarla yaklaşacaksınız. Diyetinizin matematik hesabının doğru yapılması içinde bir profesyonelden yardım almanız daha uygun olur.