Kabak çekirdeği minicik ama içerisi besin ögeleriyle doludur. Günde tükettiğiniz kabak çekirdeği farklı gruplardan besin ögeleri içerir. Vücudunuzda bulunan mikroplara ve serbest radikallere karşı mücadele eder bunu antioksidan özelliği ile başarır. Kabak çekirdeği triptofan, bakır, çinko, magnezyum açısından zengindir. Ayrıca iyi bir çoklu doymamış yağ asitlerinin kaynağıdır. Kabak çekirdeğindeki yağ asitleri, steroller, skualen ve tokoferoller gibi çeşitli faydalı besinler içerir.
Uyumakta zorlanıyorsanız, yatmadan önce kabak çekirdeği tüketebilirsiniz. Vücut, her ikisi de uyku için gerekli olan hormon olan serotonin ve melatonin üretmek için amino asit triptofan kullanır.
Uykumakta sorun yaşıyorsanız veya gece boyunca sık sık uyanıyorsanız, bu iki hormonun düşük olması muhtemeldir. Doğal bir triptofan kaynağıdır, uykuyu desteklemeye yardımcı olabilecek bir amino asittir.
Triptofan, vücudun kendini iyi hissetmesini ve gevşemesini sağlayan nörotransmitter olan serotonini yapmak için kullandığı amino asittir. Serotonin beyinden sinir uyarılarını iletmek ve genel olarak ruh halini düzenlemek için gereklidir.
Kabak çekirdeği ayrıca beynin triptofanı serotonine dönüştürmesine yardımcı olabilecek yüksek miktarda çinko içerir. Bu tohumlardaki çinko, triptofanın serotonine dönüştürülmesine yardımcı olabilir, bu da uyku döngünüzü düzenleyen hormon olan melatonine dönüşür.
Serotonin seviyeleri tipik olarak gece boyunca uyuyamayan ve uyanamayan kişilerde düşüktür. Günde yaklaşık 1 gram triptofan tüketmenin uyku kalitesini iyileştirdiğini düşünülmektedir. Yeterli miktar için triptofan elde etmek için yaklaşık 200 gram kabak çekirdeğinde bulunur.
Ek olarak, kabak çekirdeği mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Yeterli magznezyum seviyesi daha iyi uyku ile ilişkilendirilir. Bazı araştırmalar, magnezyum takviyesi almanın, düşük magnezyum seviyesine sahip kişilerde uyku