Çoğu evde inek sütü dolaptan eksik olmayan bir besindir. Senelerdir bize iyi özellikleri söylendi fakat bilimsel çalışmalar halkın inancının aksi yönünde birtakım sonuçlar ortaya koydu. Kalsiyum kaynağı olarak tanıdığımız mucizevi içecek inek sütünün bilinmeyen yüzünü yakından inceleyelim.

İnsanların bazıları süt ürünlerini tüketmeyi tercih eder çünkü laktoz intoleransına sahiptir veya alerjik reaksiyonu tetikler.

Laktoz İntoleransı

Laktoz, süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerdir ve kırılması için laktaz enzimine ihtiyaç duyar. Yeterli laktaz olmadan laktoz, ince bağırsakta bulunan bakteriler tarafından parçalanarak şişkinlik, şişkinlik, mide krampları, ishal ve mide bulantısına neden olur. İnek sütündeki laktozun sindirimi insanlar için zordur. Laktozun sindirilmemesinden dolayı bulantı, kramp, ishal ve gaz şikayeti ortaya çıkar.  İnek sütü, çocuklarda görülen besin alerjilerinin başlıca nedenlerinden biridir. 2 yaşından küçük çocuklar, süt sindirimine yardımcı olan enzim olan laktazı daha az üretmeye başlar. Bu azalma laktoz intoleransına neden olabilir.  Süt sindiriminde ki zorluk sonradan gelişebilir ve giderek kötüleşen semptomlara yol açabilir.

Milyonlarca Amerikalı da laktoz intoleransı vardır. Asya kökenli Amerikalıların yaklaşık yüzde 95’inin, Yerli ve Afrika kökenli Amerikalıların yüzde 80’inin şişkinlik, gaz, kramp, kusma, baş ağrısı, döküntü ve astıma neden olabilecek durumdan muzdarip olduğu görülmüştür. Bir İngiliz çalışmasında, beslenmeden süt çıkarıldıktan sonra kişilerin sağlığında belirgin bir iyileşme gösterilmiştir.

Süt Alerjileri

Laktoz intoleransından farklı olan süt alerjileri, kusma veya anafilaksi gibi güçlü ve tehlikeli reaksiyonlara neden olabilir.

Kemik Kırılmasına Neden Olabilir

Sütün en cazip noktası kalsiyumdur ve çocuklarda güçlü kemikler oluşturmak ve yaşlılarda osteoporozun önlenmesi için süt içmeye teşvik edilir. Bununla birlikte, klinik araştırmalar süt ürünlerinin kemikler için çok az fayda sağladığını veya hiç kullanılmadığını göstermektedir.

Harvard’da34 – 59 yaşları arasındaki 77.000’den fazla kadın ile yaptığı araştırmada, günde iki ya da daha fazla bardak süt tüketenlerin, günde bir bardak ya da hiç tüketmeyenlere göre olanlardan daha yüksek kırık kalça ve kol riski taşıdığını tespit etmiştir.

Kansere Yakalanma Riskinizi Arttırabilir

Süt tüketiminin prostat kanseri gelişme riskini arttırabilir. Süt tüketmeyenlerde ise bu süreci yavaşlattığı görülmüştür.

Süt ürünlerinden yüksek kalsiyum alımı, kadınlarda yumurtalık kanseri riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Akne Oluşumuna Yol Açabilir

Yapılan çalışmalarda, erkeklerde ve kadınlarda süt tüketiminin akne prevelansının ve akne şiddetinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Vücudumuza Neler Bulaşıyor?

İnek sütü saf mı yoksa kimyasal, biyolojik ve bakteriyel bir kokteyl mi?

İnek sütü antibiyotikler, böcek ilaçları, kimyasallar ve hormonları içerebilir. Rekombinant sığır büyüme hormonu (rBGH) ineklere uygulandığında rBGH ineklerin% 20’ye kadar daha fazla süt üretmesini sağlar, aynı zamanda ineklerin daha fazla insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) üretmesine neden olur. Ayrıca RBGH bazen irin, bakteri ve kanın süte girmesine neden olan mastisit riskini de arttırır. İnek sütündeki bir diğer kirletici ise pestisit kalıntılarıdır.

Sütte Bulunan Yağ ve Kolesterol

1 su bardağı süt ortalama 6.66 gram yağ, 30 miligram kolesterol içerir.

Osteopatik Hekim Joseph Mercola; Sütte bulunan süt şekeri, yağ ve doymuş yağ, çocuklar için sağlık riski oluşturur ve obezite, diyabet ve kalp hastalığının gelişimini teşvik ettiğini belirtmiştir.

Tıp Hekimleri Komitesi (PRCM) Başkanı Dr. Neal Barnard; “Süt, yağ, doymuş yağ ve kolesterol içerir. Yüksek oranda doymuş yağ içeren bir beslenmenin, kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıkların riskini artırabileceğini belirtmiştir.