Bizleri hızlı ve hazır besin tüketimine sürükleyen hayat koşturmacası içinde aslında fast food dışında hızlı besin alımı sağlayabilen imkanlar da mevcuttur. Sadece nelere bakmamız gerektiğini bilmemiz bu konuda bizi çözüme ulaştırıcaktır.

Peki yemek yemek için sadece 5 dakikamızın olduğu zamanlarda nerelere bakabilirz ? Seçeneklere birr göz atalım ; Benzinlikler içinde yer alan marketler, yol üstünde bulabileceğimiz herhangi bir süpermarket, bakkallar, manavlar, kahveciler vb.

Bu seçenekler en sağlıklı öğünleri sunmamasına rağmen, yemek atlamaya alternatif çözüm niteliği taşımaktalar. Bakkallar, büyük marketler, kahveciler vb. dükkanlar sağlıklı beslenme alışkanlığındaki kişilere yardımcı olabilirler. Daha büyük mağazalar, sağlıklı gıdalarda çeşitlilik sunar ve hatta bir retoran veya sandviç dükkanı bulundurabilirler. Buralarda yemekler veya ara öğün atıştırmalıklar için az yağlı yiyecekler bulmak da mümkündür. Beslenme verileri etiketi, günümüzde her paketli besinde bulunmaktadır ve daha iyi kararlar almanıa yardımcı olabilirler.

5-10 dakikalık atıştırmalık birşey için markete girdiniz. Şimdi burada nasıl seçim yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz ?

1. En yakınımızdaki marketler arasında en büyük olanını seçelim ki daha fazla seçeneğimiz olsun. 

2. Etiket bilgisi okumalıyız. İlk bakmamız gereken yağ miktarı, kalori değil! Özellikle de doymuş yağ miktarı..

3. Markete girdiğimizde şişe su, süt, kefir, yoğurt ilk aramız gereken besin grubunu oluşturuyor. 

4. İnce parça et içeren soğuk sandviçler ikinc sırada bakılması gereken besin çeşidini oluşturuyor. 

5. Sandviç seçerken ekmeğinin tam buğdaylı, kepekli veya çavdarlı olmasına dikkat edilmeli.

6. Bir başka hızlı atıştırmalık seçenek olarak kepekli veya çavdarlı krakerler, düşük kalorili ve lif içeriği yüksek şekersiz ambalajlı ürünler veya yüksek protein ve lif içeren barlar kontrol edilebilir. 

7. Taze kuruyemişler, ara öğün olarak güze bir alternatif olurken bunlar arasından kavrulmamış olanlarının seçilmesi gerekir. 

8. Seçilen marketin büyüklüğüne göre hazır salata kısımları da kontrol edilebilir. 

Dyt. Hazal Doğan