Oruç insanların uzun yıllardır dini, kültürel ya da sağlık amacıyla yaptıkları bir uygulamadır. Son birkaç senedir popüler olan intermittent fasting yani aralıklı oruç hem uygulama yönteminin kolay olmasıyla hem de sonuç alınıyor olması ile çok fazla tercih ediliyor.

Aralıklı orucun birden çok çeşidi vardır ;

1- 16/8 Aralıklı Oruç : Günlük yeme sürenizi 8 saatlik bir süreyle sınırlayan ve geriye kalan 15-16 saat boyunca yiyeceklerden uzak durmanızı sağlayan bir beslenme çeşididir. Tabi ki bu 15-16 saatlik dilimde kalorisiz içecekler serbest diyebiliriz.

Yağ yakımını ve kilo vermeyi sağlayan aralıklı oruç diğer diyetlere göre daha az kural gerektirdiği için daha çok tercih ediliyor.

Kilo ve yağ kaybının yanı sıra, 16/8 aralıklı orucun açlık kan şekerini kontrol ettiğine ve beyin fonksiyonlarını arttırdığına inan ılıyor.

Aralıklı oruç uygularken genelde tercih edilen saat aralığı nedir?

Aralıklı oruç her diyette olduğu gibi kişi özgü olmalıdır. Fakat insanlar genelde günün başlangıcındaki iş yoğunluğundan dolayı kahvaltı öğününü atlayıp öğlen 12:00 ile akşam 20:00 arasında yemeyi tercih ediyorlar.

2- 5/2 Aralıklı Oruç : Yalnızca 2 gün içerisinde 500 kalori almanız gerekir. Haftanın diğer günlerinde beslenme düzeniniz normal olarak devam edilmelidir. Seçilen 2 gün birbirini takip etmeyen günler olarak tercih edilmeli arada 1-2 gün olmalıdır.

3- 20/4 Aralıklı Oruç : 20 saat oruç tut, 4 saat içerisinde günlük alman gereken kaloriyi al. Bu diyet şekli sürdürebilir değildir. Kaynaklarda savaşçı diyeti şeklinde adlandırılır.

4- Ye Dur Ye : Bu yöntemde ise art arda olmayan 1-2 gün seçilir ve 24 saat boyunca yemek yemekten uzak durulur. Diğer günler normal bir şekilde beslenmeye devam edilir. Fakat sürdürebilir değildir.

Aralıklı oruç sırasında açlığımı nasıl bastırabilirim ?

Meyve ve sebze gibi yüksek lifli yiyecekler ve et, balık, soya peyniri gibi yüksek proteinli yiyecekler yiyin.
Çok su için. İnsanlar gerçekten susadıklarında aç olduklarını düşünür.
Sade kahve, çay, tarçın veya bitki çaylarını için. Bu içecekler iştah baskılayıcı etkilere sahiptir.

Aralıklı Orucun Faydaları

  • Yemek pişirme, hazırlamak için harcayacağınız zaman açısından tasarruf sağlayacaksınız ve bu size maddi açıdan fayda sağlayacaktır.
  • Aralıklı orucun açlık kan şekeri seviyesini %31’e kadar, kan şekerini ise %3-6 oranında düşürdüğü kanıtlanmış.
  • Kardiyolojik (kalp ile ilgili) hastalıklar kötü beslenme ve yaşam tarzının bir sonucudur. Utah üniversitesinde 500 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada ayda bir kez intermittent fasting yapan bireylerde tıkalı damar bulma olasılığı %40 azalmıştır.
  • İltihaplanmayı azaltır.
  • Beyninizi koruyor :Kalp sağlığını koruması ve sizi hastalıklardan uzak tutmasının yanı sıra, bazı araştırmalar aralıklı orucun beyin sağlığını korumaya da yardımcı olduğunu gösteriyor.

IF diyeti konusunda kimler dikkatli olmalı?

  • Tip1 diyabeti olanlar,
  • Düşük kiloda olanlar,
  • Tansiyonu düşük olan bireyler,
  • Yeme bozukluğu geçmişi olan bireyler,
  • Gebe veya emzirme döneminde olan bireyler aralıklı oruç konusunda dikkatli olmalı ve diyete başlamadan önce mutlaka bir diyetisyene başvurmalıdır.

!! Uzun süreli açlık kadınlarda hormonal dengeyi bozabilir. !!  

Özetleyecek olursak : Aralıklı oruç, yağ yakımı ve kilo vermeyi düşünen bireyler için aranan yöntem olabilir.
Kilo vermenin yanı sıra kan şekerini düzenlemek, beyni korumak, kalp sağlığını daha iyi bir hale getirmek isteyen bireyler de IF beslenme şekline geçebilir.

Dyt. Hazal Doğan